Usilovné smrkání při rýmě škodí

24.01.2017 16:23

Usilovné smrkání při rýmě škodí

Máte pocit, že od ucpaného nosu vám uleví usilovné vysmrkání? Netušíte, proč by vám od rýmy mohly pomoci nějaké tablety, byliny nebo třeba teplá voda? Tak to o této banální nemoci nic nevíte a pravděpodobně trpíte zbytečně.

SMRKÁNÍ ŠKODÍ

Opravdu jen málokdo si uvědomuje, že při rýmě není nos ucpaný hleny, ale tím, že sliznice jsou oteklé. Smrkání tedy nepomůže, dokonce může uškodit. Pokud se o něj snažíte, zvýšíte tlak v oblasti nosohltanu a vzduch bude mít tendenci uniknout někam jinam. Tak se mohou viry rozšířit do sluchové trubice či vedlejších nosních dutin a způsobit tam další zánět.
Průchodnost nosu je ale dobré zlepšit. To se podaří jednak nosními kapkami, které sníží otok sliznice, ale také nosními spreji, které hlen naředí. Hlen totiž brání správné funkci nosu, člověk má sklon dýchat ústy. Navíc se hlen může posouvat nosohltanem do dolních cest dýchacích, středouší či do nosních dutin a tam může způsobit zánět. Rýma je obvykle způsobena viry, na které antibiotika nezabírají. Ale při rozšíření do dýchacích cest již škodí i baktérie a je třeba jít k lékaři, který zváží léčbu antibiotiky. Zjednodušeně řečeno lze říci, že antibiotika nastupují ve chvíli, kdy je hlen zelený či se přidávají další komplikace, například teploty.
Na ucpaný nos existuje ještě jeden trik. Ponořte si ruce po lokty do horké vody. Na rukou se rozšíří cévy a v nose se následkem toho sníží otok. Horký vzduch zase může zastavit šíření nemoci, protože zničí viry. Lékaři proto doporučují inhalaci horké páry. V první fázi by dospělým pomohla i sauna, ale pokud máte zodpovědnost a nechcete nakazit jiné lidi, musí být jedině vaše soukromá.
Kromě nosních kapek, které by se neměly užívat déle než týden, pomáhají také tablety. Většinou jde o nějakou variantu protizánětlivých léků či léků na bolest (paracetamol, ibuprofen) obsahujících navíc látku snižující otok nosu (například pseudoephedrini hydrochloridum).
Při rýmě, stejně jako při dalších potížích doprovázejících nachlazení rozhodně vždy pomůže dostatek tekutin. Vhodný je teplý čaj, nejlépe ovocný či bylinkový. Černý čaj naopak spíše přispívá k zahuštění hlenu, protože vodu z těla odvádí. To platí i pro nápoje s kofeinem či stoprocentní ovocné džusy.
V lékárně si buď kupte směs určenou k léčbě rýmy či použijte lípu, bez černý, heřmánek, sléz nebo chmel. Pro zvýšení léčivého efektu je dobré do čaje přidat citrón - kvůli vitamínu C. Pokud citrón dáte do vařícího čaje, zničíte vitamín C. Jeho rozklad také urychluje přítomnost železa, tedy kovové lžičky.


Odborná spolupráce: MUDr. Hana Cabrnochová, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů

Jak ulevit od příznaků rýmy:
1. Hodně pijte, nejlépe ovocný či bylinný čaj.
2. Ponořte si předloktí do horké vody.
3. Nesnažte se o smrkání.
4. Užívejte nosní kapky, nosní spreje či léky snižující otok sliznic.
5. Inhalujte horkou páru.
6. Vyhýbejte se námaze

 

Share |